Fanny Thielen

Lezersrecensie W!J-land  Voorbij de bindingsangst


Een persoonlijke, filosofische, politieke en vooral menselijke blik op de teneur van deze tijd: verbondenheid.

logo_wij.gif
In dit boek gaan verschillende stemmen op zoek naar antwoorden op de vraag wat er nodig is om een ‘nieuw wij’ in Nederland te vinden. Een wij dat niet op het principe van uitsluiting berust, maar dat erin slaagt alle Nederlanders een thuisgevoel te geven.

Negen mensen uit het publieke domein werd gevraagd hun mening, gedachtes of verontrustende blik uit te spreken. Waaronder; Hans Alma, Jean-Jacques Suurmond, Joep Dohmen, Varamitra, Halleh Ghorashi, Jan Oegema, Anneke Smelik, Doekle Terpstra, Willem Schinkel.

Verbonden in verscheidenheid

Juist het persoonlijke karakter van dit boek trok mij erg aan. Om de intermenselijke problemen die schuilgaan achter deze vorm van uitsluiting, zowel op een intellectueel als persoonlijke manier te onderzoeken. Hierdoor blijft het verhaal dicht bij de lezer. Ook gezien de veel geschreven verhalen over ''onze multiculturele samenleving'', en allerlei andere termen die de lading niet schijnt te dekken, vliegen ons om de oren. Genoeg mensen die deze maatschappij op een bepaalde manier trachten te vangen, en proberen te ontleden. Maar waar ligt de kern van dit probleem? Bart Brandsma en Manuela hebben door, een belangrijk thema als verbinding te kiezen, getracht een complexe ontwikkeling die gaande is in Nederland meer gestalte te geven. Een ontwikkeling die verbondenheid in de weg lijkt te zitten, en ontwrichtend lijkt te werken. Die ontwrichting wordt naar mijn idee beschreven, en nog meer wordt beschreven wat voor persoonlijke en/of intellectuele draai hieraan wordt gegeven. Hoe gaan wij om met het leven? Wat is wezenlijk? En met wat voor overtuiging ontmoeten wij de ander?

Door de levensvragen die eenieder zichzelf of de ander stelt, vormt zich langzaam maar zeker een beeld over de huidige tijdsgeest en de hang naar verbondenheid, die we allemaal lijken te missen.

Werkelijke verbinding

Bart en Manuela hebben gekozen voor een verscheidenheid aan auteurs, die ieder hun wijsheid, ervaringen en overtuigingen naar voren hebben gebracht in dit boek. Een brede kijk op het thema verbinding. Waar is de gemeenschapszin? Wat is werkelijke verbinding eigenlijk? Hoe belangrijk is de ander eigenlijk voor ons? Wat betekent kwetsbaarheid tegenwoordig?
Door de persoonlijke benadering wordt er een appel gedaan op de lezer. Is de lezer werkelijk verbonden met dit verhaal? Je wordt uitgenodigd een wereld van verbinding binnen te gaan
Een wereld die veelomvattend is, en alle essentiele elementen in het leven van ons en de ander lijkt te raken.
Negen mensen die aan de hand van hun leven(-skunst), en alle worstelingen die dat met zich mee brengt, een wereldbeeld beschrijven die iets vertellen over de mens, samenleving en onze rol hierin.
Een boek vol diversiteit, verrijkende gesprekken, en bovenal openheid.
 

Auteurs

bart_brandsma.jpg

Bart Brandsma (Dronten, 1967) studeerde sociale en politieke filosofie aan de Rijksuniversiteit Groningen met als bijvakken Spaans en journalistiek. Na deze studie werkte hij als eindredacteur voor Filosofie Magazine en Intermediair en als zelfstandige voor tijdschriften en dagbladen. Als projectmanager was hij in dienst bij Teleac/NOT voor de filosofieserie ‘Denken Doorzien’ en daarnaast voor vele andere multimedia- projecten. Vanaf 2000 werkt hij als zelfstandig televisieproducent (BB in Media) voor onder meer het KIT/Tropenmuseum, Amnesty International, Novib/OXFAM, Plan Nederland, KRO en de Nederlandse Moslimomroep (NMO). Hiervoor maakte hij vele productiereizen. Daarbij verzorgt hij trainingen/masterclasses op het gebied van ‘de islamcontroverse in Nederland’ voor opdrachtgevers als FORUM, Stichting Meander en het Vlaams Minderhedencentrum en hij schrijft regelmatig bijdragen voor Filosofie Magazine en Zaman Nederland. 

ManuelaKalskyklein.jpg

Manuela Kalsky is theologe en directeur van het Dominicaans Studiecentrum voor Theologie en Samenleving.

Manuela Kalsky (Salzgitter-Bad 1961) studeerde theologie in Marburg en Amsterdam. Na haar doctoraalexamen in 1988 werkte zij als onderzoekster op het gebied van Vrouwenstudies Theologie aan de Universiteit van Amsterdam. Sinds 1993 is zij als theologe werkzaam bij het DSTS, waarvan zij sinds 1997 ook de leiding heeft. Zij promoveerde in Amsterdam op een onderzoek naar de christologie vanuit feministisch-oecumenisch perspectief.

Het idee voor het boek W!Jland kwam tot stand in het kader van het project W!J dat op 1 december 2008 onder het motto '' W!J - verbindt de verschillen'' van start is gegaan. De Multimediale website www.nieuwewij.nl is het hart van het project.

Interessant artikel? Aanbevolen boeken:

Reacties van lezers (0)

Er zijn nog geen reacties geplaatst.

Reageer

Contact gegevens
De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.
Reactie
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
Blijf op de hoogte

Inspiratie voor vandaag

 

Op een affiche 'vloeken is aangeleerd' had iemand geschreven: 'geloven ook'.

- Fons Jansen

Eerdere quotes »

Yoga helpt

Leestip

Yoga helpt

T. Stiles

Prijs: € 19,95

Yoga zonder poespas. Voorwoord Deepak Chopra. Yoga kan veel aandoeningen voorkomen en genezen. Tara Stiles laat zien hoe eenvoudig en...

Meer informatie » | Bekijk meer boeken

Inschrijven voor de nieuwsbrief

Schijf u in voor de nieuwsbrief en ontvang:

  • Laatste blog artikelen
  • Komende evenementen
  • Nieuwste ontwikkelingen

Themadag Universele Wetten

120328-Themadag292x104.gif

Waarom aanmelden?

  • Blijf op de hoogte van inspirerend nieuws
  • Ontvang aanbiedingen
  • Deel ervaringen met andere leden

Maak een profiel aanHeeft u al een profiel? Log hier in