Ritazet

Ineens voelde ik ze weer aan me trekken, de eetbuien. Huh? Die was ik toch kwijt sinds ik aan mindful eten doe? Hoe kon die eetdrang nu zomaar weer terug zijn? Tijd om eens stil te staan en de reden te achterhalen. Dat leverde een verrassende ontdekkingstocht op! Hier lees je mijn tips om uit een mindless dip te komen.

Meditatie_Lotushouding.jpgEerste stap: pauze nemen

Het duurde een paar weken voordat ik me realiseerde dat ik steeds vaker aan de verleiding van teveel eten toe aan het geven was. Een slecht gevoel over mezelf was het gevolg. Ik voelde me ‘terug bij af’. Het was vooral teleurstellend dat ik ook niet meteen wist hoe ik de grip terug moest krijgen.
Tot ik me op een dag afvroeg: ‘wat zou ik een ander adviseren die in deze situatie zat?’ Het antwoord was: ‘neem pauze, sta stil en neem de tijd om te achterhalen waarom je kennelijk uit balans bent’. Op dat moment besloot ik om, ook al had ik geen idee wat ik zou gaan ontdekken, weer een tijd dagelijks een half uur te gaan mediteren.

Tweede stap: lichaam voelen

Tijdens de dagelijkse meditaties viel me een ding direct op: wat had ik eigenlijk een pijn in mijn nek. Nu ik er over nadacht, zat die pijn me gewoon de hele dag dwars, sliep ik er ook niet lekker door, en was dat al zo sinds ik in de zomervakantie een keer verkeerd gelegen had ‘s nachts. Tijd voor een afspraak met de fysiotherapeut. Die bleek met een paar keer kraken al een hoop verlichting te kunnen brengen. Resultaat: minder pijn, en ontspanning!

Derde stap: gedachten waarnemen 

Al mediterend kon ik ineens zien wat een onwaarschijnlijke hoeveelheid gedachten er constant door mijn hoofd raasde. Allemaal dingen die ik nog moest doen, die ik niet moest vergeten, die ik niet wilde missen. Langzaam drong tot me door dat ik misschien een beetje veel hooi op mijn vork had? En begon ik met mijn agenda wat op te ruimen en afspraken af te zeggen. Niet makkelijk, want alles is leuk en dingen loslaten doet pijn! Maar het bracht wel lucht. Het gevoel grip te hebben op mijn leven kwam terug.

Vierde stap: emoties erkennen 

En ja, nu ik vol aandacht voor mijn innerlijke wereld was, bleken er ook wel wat gevoelens om aandacht te vragen. Ik begreep nu ook waarom ik deze had willen toedekken met een laagje eten. (Negatieve) gevoelens zoals boosheid uitspreken vermijd ik graag. Liever vervallen in mijn oude patroon: gaan eten, daar een negatief gevoel over krijgen richting mezelf, en dan snel dat andere negatieve gevoel richting die ander vergeten!
Daar kwam ik nu natuurlijk niet meer mee weg. Aan de bak dus: moeilijke gesprekken voeren, voor mijn woede opkomen. Resultaat: lucht geklaard, en weten dat ik mezelf serieus neem!

Vijfde stap: vervulling zoeken 

Met een legere agenda (zie stap 3) kon ik eindelijk weer tijd maken voor de dingen die ik graag doe, zoals schrijven aan dit blog, in de zon zitten en boeken lezen …. Op een dag nadat ik een paar uur had besteed aan een tekst over mindful eten, drong het ineens tot me door: ik had die hele middag niet een seconde aan eten gedacht. Ik realiseerde me hoeveel genoegdoening, kracht, plezier, leven ik put uit de combinatie van creatief zijn en me uiten over een onderwerp dat me raakt. Dan ben ik vervuld, en is de vulling van eten niet meer nodig.

Begin bij de eerste stap! 

Ik denk dat mijn verhaal een goed voorbeeld is van wat je zoal tegen kan komen als je op mindful ontdekkingstocht gaat in jezelf. Het gaat niet vanzelf, je moet ervoor werken en ook soms dingen doen die je eigenlijk zou willen vermijden. Maar voor mij is het duidelijk wat ik kies, want eetbuien wil ik niet meer.
Voor iedereen die zich in het bovenstaande verhaal herkent heb ik dus de volgende tip: begin bij stap 1, pauzeer, mediteer. Elke dag, al is het maar eventjes. De rest kom je stap voor stap tegen, en wat dat is? Dat ga je allemaal ontdekken!

Workshop mindful eten

Meer weten over de aanpak van eetbuien door mindfulness? Kom dan naar mijn avondworkshop op dinsdag 30 november in Utrecht. Meer over de workshop Mindful eten. Of volg me via mijn blog www.mindful-eten.nl  of op Twitter.

 

Interessant artikel? Aanbevolen boeken:

Ritazet

Geschreven door: Rita Zeelenberg

Mijn naam is Rita Zeelenberg, mindfulnesstrainer en ‘ervaringsdeskundige’ op het gebied van mindful eten. Mindfulness heeft mij een stuk dichterbij een gezonde omgang met eten gebracht, na jarenlang met een verstoorde eetrelatie te hebben geworsteld. Ik heb patronen rond mijn eetgedrag leren doorzien en ben nu beter in staat om keuzes te maken waar ik me goed en gezond bij voel. Mijn ervaringen deel ik nu graag via mijn weblog mindful-eten.nl en via workshops en trainingen over Mindful eten, ook aan professionals. In het dagelijks leven ben ik webmanager bij een non-profit organisatie. Ik schrijf graag, en ben geinteresseerd in social media, hypes, en originele ideeën. En, niet onbelangrijk, ik vorm een gezin met man en twee kinderen.

Reacties van lezers (0)

Er zijn nog geen reacties geplaatst.

Reageer

Contact gegevens
De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.
Reactie
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
Blijf op de hoogte

Inspiratie voor vandaag

 

Op een affiche 'vloeken is aangeleerd' had iemand geschreven: 'geloven ook'.

- Fons Jansen

Eerdere quotes »

Yoga helpt

Leestip

Yoga helpt

T. Stiles

Prijs: € 19,95

Yoga zonder poespas. Voorwoord Deepak Chopra. Yoga kan veel aandoeningen voorkomen en genezen. Tara Stiles laat zien hoe eenvoudig en...

Meer informatie » | Bekijk meer boeken

Inschrijven voor de nieuwsbrief

Schijf u in voor de nieuwsbrief en ontvang:

  • Laatste blog artikelen
  • Komende evenementen
  • Nieuwste ontwikkelingen

Themadag Universele Wetten

120328-Themadag292x104.gif

Waarom aanmelden?

  • Blijf op de hoogte van inspirerend nieuws
  • Ontvang aanbiedingen
  • Deel ervaringen met andere leden

Maak een profiel aanHeeft u al een profiel? Log hier in